MKE_KIRIKKALESPOR

Kırıkkale’de futbol MKE Askeri Fabrikalarının kurulması ile birlikte başlar ve 1930’lu yılların içinde bu fabrikaların her birinin kendi takımlarını kurması ile birlikte gelişir. Kurumlar arası lig maçlarının oynandığı bu dönemde, MKE Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Fikret Karabudak Paşa’nın emriyle Fikret Karabudak Stadyumu inşasına başlanır. 1930’lu yılların sonlarında yapımı tamamlanarak hizmete açılan stadyumun ilk zemini kömür cürufu üzerine serpilmiş ince ırmak kumudur.
MKE Askeri Fabrikalar zamanında harp sanayi sınıfından birçok ünlü futbolcu Kırıkkale’de askerlik yapar ve fabrikalar arası lig maçlarında da oynarlar. Bunlardan bazıları Galatasaraylı Sarı Naci, Beşiktaşlı kaleci Ethem ve Vefasporlu Arap Lütfü’dür.
1950 yılında askeri fabrikaların MKE Kurumu’na dönüşmesi ve sivilleşmesi ile birlikte fabrikalar arası lig ve takımlar fesh olur. Sadece MKEK Mühimmat Fabrikası bünyesinde Kırıkkale Gücü ile MKEK Çelik Fabrikası bünyesinde Çelik Hadde futbol takımları, Ankara Amatör Kümede faaliyetlerine devam ederler.
1957 yılında MKEK Bölge Müdürlüğü İnşaat Kısım Müdürü Avni Gürsel, Kırıkkale’de kırmızı-lacivert renklere sahip, Kırıkkale İdman Yurdu isminde üçüncü bir amatör takım kurar.
1958-59 sezonunda Ankara 4. Amatör Kümede lig maçlarına başlayan bu takım her sene küme atlayarak 4. senesinde Ankara Amatör 1. Kümeye yükselir. Bu kümedeyken amatörler arasında ün yapmış olan Ankara Muhafız Gücü’nü sahasında yenen tek sivil takım ünvanını kazanır.
Amatör kümedeki bu başarılı gidişatı profesyonelliğe taşımak isteyen takım, Yılmaz Akcan’ında destekleriyle, kırmızı-lacivert renkleri ve Kırıkkalespor ismi ile 1967-68 sezonunda 3. Lig’e alınır. İlk kulüp başkanı Yılmaz Akcan, ilk teknik direktör Necdet Niş’dir. Takım profesyonel olduktan sonra Kırıkkale Gücü takımına bir çatı ve isim altında birleşme teklifinde bulunur ancak bütün çabalar sonuçsuz kalır.
O zamanlar Fikret Karabudak Stadyumu, MKE kurumuna ait olduğu için, stadyumdan ve tesislerden birinci derecede Kırıkkale Gücü yararlanmakta, Kırıkkalespor ise kapalı beton tribünün altındaki bölümü kullanmaktaydı. Bu mağduriyetin giderilmesi bakımından şehrin mülkî amirlerinin de devreye girmesiyle iki takımın profesyonel çatı altında birleştirilmesi, 1968 Ocak ayında her iki takımın yaptığı genel kurul toplantılarında uzun süren pazarlıklar sonucunda gerçekleşir. Lacivert-beyaz renklere sahip Kırıkkale Gücü’nün, Lacivert-Kırmızılı Kırıkkalespor’ a katılması neticesinde ortak renk olan lacivertin yanına Kırıkkalespor’un kırmızısı ile Kırıkkale Gücü’nün beyazı eklenmiş ve böylelikle kırmızı-lacivert-beyaz renklere sahip, Türkiye’nin ilk 3 renkli futbol takımı tescil edilmiştir.
1973-74 sezonu başında teknik direktörlüğe Doğan Ağaltay getirilir. O zamana kadar Doğu grubunda mücadele eden Kırıkkalespor, İstanbul-Ege grubuna alınır ve 22 takım içinde bitime üç hafta kala şampiyonluğunu ilan ederek 2. Lig’e yükselir.
Kurulduğu 1967 yılından, 2. Lig’e çıktığı 1974 yılına kadarki 8 sezonda sahasında mağlup olmayan Türkiye’nin tek takımı olan Kırıkkalespor, kendi sahasındaki ilk mağlubiyetini 1974-75 sezonunda Eskişehir Demirspor’dan almıştır (0-1).
Kırıkkalespor, 1975-76 sezonunda şampiyonluk maçında kendi sahasında Mersin İdmanyurdu ile oynamış, ancak çıkan olaylar nedeniyle maç yarım kalmış ve Mersin İdmanyurdu hükmen galip sayılarak şampiyon olmuştur. Şampiyonluğu son maçta Mersin İdmanyurdu’na kaptıran Kırıkkalespor, mevcut kadroya yapılan takviyelerle birlikte takımın başına da millî eski futbolcu olan Suat Mamat’ı getirmiştir. Başkan Ali Rıza Öztürk, genel kaptan Ali Koç Uzel ve diğer yönetim kurulu üyeleri, Türkiye’de ilk defa bir ilçe takımını Türkiye 1. Ligi’ne çıkarma başarısı göstermişlerdir.
Maddi imkânsızlıklar nedeniyle 1. Lig’de tutunamayan Kırıkkalespor, bir yıl sonra yeniden 2. Lig’e düşmüştür. 1981 sezonunda şampiyonluğu son hafta kaptırmış ve 1. Lig şampiyonu olamamıştır. Daha sonra 1988′de 2. ligden düşen, 1999′a kadar 3. ligte kalan, sonra ki 2 yıl 2. ligde oynadıktan sonra 2001′de Türkiye Ligi’nin 3. kademesi olan 2. ligde oynamaya başlayan kulüp, mali krize girince 2008-2009 sezonunda 3. lige düşmüş, 2011-12 sezonunun son haftasında Hacettepe’ye deplasmanda 2-0 yenilince de ligi sondan 4. bitirmiş ve Bölgesel Amatör Lig’e düşmüştür. Kırıkkalespor hala Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etmektedir.

Tweet